Maailmas kõige sagedamini teostatav esteetiline operatsioon (liposuction), esmakirjeldus 1920ndatel, protseduuri populaarsuse kasv 1970ndatel.
Operatsioonimeetod, mis võimaldab keha kuju parendada, eemaldades liigse rasvkoe/püsivad rasvaladestused piirkondadest, mis ei allu dieedi ja füüsilise koormuse toimele. Tavalisteks ravipiirkondadeks on lõug õlavarred, rinnad, kõht, küljed, puusad, tuharad, reite sise- ja välisküljed, põlvede- ja pahkluude piirkond
Operatsioonieelne konsultatsioon
Selgitatakse välja patsiendi ootused, selgitatakse enimhäirivad piirkonnad. Räägitakse patsiendi tervislikust taustast, selgitatakse tarvitatavad ravimid. Operatsiooni eelselt on soovitav stabiliseerida kehakaal.
Patsiendi läbivaatusel hinnatakse kõrvalekalded ideaalsest kehakontuurist, asümmeetriad, tselluliit, samuti naha kvaliteet ja liig. Haigusloo jaoks tehakse patsiendist fotod. Planeeritakse operatsiooni maht ning haavade (ja hilisemate armide asukoht).
Operatsioon
Operatsioon teostatakse tavaliselt üldnarkoosis ja kestab kuni 3-4 tundi, olenevalt planeeritavast rasva eemaldamise kogusest. Operatsiooni käigus esmalt patsiendi koed immutatakse spetsiaalse lahusega, mis sisaldab muuhulgas väikesed veresooni kokku tõmbavat ja valu vaigistavat ravimit. Klassikaliselt teostatakse rasvaimu õõnsate 2-6mm kanüülide abil, mis on ühendatud vaakumaparaadi külge.
Taastumine
Patsient lubatakse koju mõni tund peale operatsiooni või järgmisel hommikul, olenevalt operatsiooni mahust.
Taastumine on iga patsiendi puhul individuaalne. Operatsioonijärgne valuravi on vajalik esimestel päevadel, kuna koetraumast on tekkinud turse. Haavad on kaetud haavateipide ja plaastritega kuni 2 nädalat, misjärel alustatakse armiraviga. Vajalik on kanda surveriided opereeritud piirkonnas 4-6 nädala jooksul. Esimestel nädalatel peale operatsiooni on soovitav vältida rasket füüsilist koormust.
Võimalikud riskid
Vahetult operatsiooni järgselt on võimalik turse, ebamugavustunne, nibu tundlikkuse muutused, nahaalused verevalumid. Sageli võib esineda asümmeetriat poolte vahel, ebatasasusi. Harvem võib esineda põletikku, koevedeliku kogunemist opereeritud piirkonda, naha pigmenteerumist, naha lõtvust. Suuremahulise rasvaimu korral on ohuks liigne vedeliku- ja verekaotus.
1 piirkond (nt lõug), 2 piirkonda (nt. mõlemad õlavarred), 4 piirkonda (nt. üla- ja alakõht, mõlemad pooled) jne.
* Antud tekstis toodud näited on individuaalsed ja tulemused võivad erineda erinevate patsientide puhul. Võta ühendust arstiga täpsema informatsiooni saamiseks.