Rindade suurendamine (breast augmentation) on sagedasemaid teostatavaid esteetilisi operatsioone maailmas. Protseduuri ajalugu ulatub aastasse 1895, kui rindasid püüti suurndada rasvkasvajaga. Täna on enamlevinud rindade suurendamise meetodiks silikonproteeside kasutamine.
Põhjused, miks valida rindade suurendamise operatsioon, on iga naise puhul erinevad. Sagedamateks näidustusteks on soov parandada oma rindade kuju ja suurust, sümmeetriat; samuti võimaldab rinnasuurendusoperatsioon korrigeerida rindade välimust kaalumuutuste, raseduse ja imetamise järgse taandarengu ning vähese rindade vajumise (ptoosi) korral.
Kui aastaid on otsitud soseid silikonimplantaatide ja võimalike nende poolt tekitatud haiguste vahel, siis laialdased teaduslikud uuringud pole suutnud tõestada seost silikonist proteeside ja süsteemsete, autoimmuunsete haiguste vahel. Samuti ei kujuta silikonproteesid endast ohtu lootele.
Samuti ei suurenda silikonproteeside olemasolu naise võimalust haigestuda rinnavähki ega sega varast rinnavähi diagnostikat, kuigi teatud juhtudel võib olla raskendatud kogu rinnanäärme kuvamine mammograafilisel uuringul.
Operatsioonieelne konsultatsioon
Selgitatakse välja patsiendi ootused ja võimalus neid soove teostada. Räägitakse patsiendi tervislikust taustast, eelkõige on oluline rinna haiguseid puudutav, selgitatakse tarvitatavad ravimid. Operatsioonieelne rinnauuringute vajadus (mammograafia) selgitatakse iga patsiendi puhul individuaalselt.
Patsiendi läbivaatusel teostatakse rindkere ja rinnanäärmete uuring (asümmeetriad, rindade vajumine, nibukompleksi asetus), hinnatakse naha kvaliteet. Haigusloo jaoks tehakse patsiendi rindadest fotod. Viimaks teostatakse rindade mõõtmised planeerimaks parim implantaatide valik konkreetse patsiendi jaoks; samuti planeeritakse haava (ja hilisema armi) asukoht ja proteesi asetus rinnanäärme suhtes.
Operatsioon
Operatsioon teostatakse üldnarkoosis ja kestab tavaliselt 1 tund.
Taastumine
Patsient lubatakse koju operatsioonijärgsel hommikul.
Taastumine on iga patsiendi puhul individuaalne. Operatsioonijärgne valuravi on vajalik esimestel päevadel, kuna koetraumast on tekkinud turse, samuti põhjustab valu rinnalihase venitus, kui proteesid on asetatud lihase alla.* Haavad on kaetud haavateipide ja plaastritega kuni 2 nädalat, misjärel alustatakse armiraviga. Toetava rinnahoidja kandmise vajadus on individuaalne, kindlasti pole operatsiooni järgselt soovitav kanda tugikaartega (push-up) rinnahoidjaid. Operatsiooni järgselt alustatakse ka rindade massaažiga. Esimestel nädalatel peale operatsiooni on soovitav vältida rasket füüsilist koormust.
Võimalikud riskid
Vahetult operatsiooni järgselt on võimalik turse, ebamugavustunne, nibu tundlikkuse muutused, nahaalused verevalumid. Verevalumi tõttu, mis on tekkinud proteesi ümber võib olla vajalik kordusoperatsioon. Hilisemaks võimalikuks probleemiks võib olla põletik. Võimalik on kapsli (sidekoeline kott proteesi ümber) kokkutõmbumine, sellest tingitud valu ja rinna kuju muutused. Aja jooksul võib tekkida silikoni leke proteesist, samuti proteesi rebenemine.
* Antud tekstis toodud näited on individuaalsed ja tulemused võivad erineda erinevate patsientide puhul. Võta ühendust arstiga täpsema informatsiooni saamiseks.